понеделник, 27 май 2013 г.

Лазерно гравиране

Лазерното гравиране, и лазерното маркиране, е техника за пренасяне на гравюра(текст и/или изображение) върху твърда метална(стомана, мед, злато, сребро) и неметална(дърво, пластмаса, стъкло, порцелан, кожа) солидна повърхност, използвайки лазерен лъч. Металните обекти могат да бъдат маркирани перманентно с висок контраст, висока резолюция за лога, бар-кодове, идентификации, без нараняване на повърхността.



Машини за лазерно гравиране

Машината за лазерно гравиране се състои от 3 части: лазер, контролер и повърхност. Лазерът е „моливът“ – лъчът, който се излъчва, позволява на контролера да прехвърля изображенията върху повърхността. Контролерът, най-често компютър, контролира посоката и скоростта на движението и мощността на лазерни лъч.

Поколения

При първо поколение, става въпрос за X-Y маса, където детайлът е стационарен и лазерът се движи по X- и Y-направления, насочвайки лазерния лъч по вектор. В някои случаи лазерът е неподвижен, а детайлът се движи. В други случаи детайлът се движи по X-, а лазерът по Y-направление.
При второто поколение, детайлът може да е цилиндричен, където лазерът се движи по тънка спирала и включва/изключва лазерния пулс за да създаде желаното изображение на растерна база.
При третото поколение, и лазерът и детайлът са фиксирани и огледала отразяват лазерния лъч към повърхността на детайла. Лазерно гравиращите машини, използвайки тази технология могат да работят и в двата режима: векторен и растерен.

0 коментара:

Публикуване на коментар